How To Save Money On Groceries: Your Ultimate Guide

how to save money on groceries

Sharing is caring!!

Learn actional tips on how to save money on groceries

Tired of paying too much for groceries every month?

Need to find some wiggle room in your family’s monthly budget?

Let me help you with these actionable tips I’ve used over the last 35 years!

Let’s get started!

SHOP WEEKLY SALES

One of the easiest ways to save money on groceries is to buy items when they are on sale.

Many stores have weekly Buy One Get One Free (BOGO) markdowns as part of their weekly sales.

You want to buy items you use on a regular basis when they are BOGO, netting you a 50% savings on each item.

Find out which items are on sale BOGO by picking up your store’s weekly sales flyer or checking out your store’s website.

Related Posts:

BUY NO NAME OR GENERIC BRANDS

Most stores carry generic brands or no-name brands.

These brands are the brands that carry the store name like Food Lion rice or Great Value rice instead of a national brand like Blue Ribbon rice.

You can generally save more money by purchasing generic brands or no-name brands as they are almost always less expensive than the regularly priced national name brand items.

USE COUPONS TO SAVE MONEY ON FOOD

Using coupons is a great way to save money on groceries.

With couponing, the more time you put into it, the more your savings will be.

USE GROCERY SAVINGS APPS

Grocery Saving Apps are a great way to help you save money on groceries.

Some apps offer cash back while others allow you to earn points and redeem gift cards.

Either way, it’s more money in your pocket.

Some of my favorite grocery savings apps are Ibotta, Savings Star, Checkout51, Receipt Pal, and Receipt Hog.

USE STORE LOYALTY CARDS

Always sign up for and use loyalty cards at the stores you shop at frequently.

And be sure you are also on the store’s email list also so you can receive special offers saving you even more money.

BE SURE TO HAVE A GROCERY SHOPPING LIST EVERY TIME YOU SHOP

If you’ve been grocery shopping for any length of time, you know how easy it is to roam the aisles and throw items into your cart.

Using a grocery shopping list and sticking to it, will go a long way to taming an out of control grocery bill.

Here’s a tip: Write down the amount of each item on your list as you put it into your cart. Before you check out, quickly add up will help you catch cashier errors.

BUY WHOLE CHICKENS

Buying a whole chicken is cheaper than buying boneless, skinless chicken breasts.

Get the most bang for your buck by using a whole chicken for multiple meals.

Here’s how…

First, roast the chicken. Serve with something like green beans and mashed potatoes.

Then, pick the bones. Use the pieces of meat in a casserole. Think chicken and rice or chicken and pasta.

Not into casseroles, reheat the chicken the next day with some taco seasoning and use it for nachos.

Lastly, use the chicken carcass to make homemade stock.

Use the stock as a soup base for another meal.

SHOP WITH CASH

I know, shopping with cash is so old-school for many of us.

If you have trouble spending too much money at the grocery store, start shopping with cash.

It will force you to limit your spending.

But don’t cheat by taking a debit or credit card into the store with you, carry cash only.

Fortunately, my family is in a financial place where we have more leeway in our grocery budget than we used to.

Three of our five kids have grown up and moved out.

But, just a couple of months ago, I wanted to come up with some extra money to cover an overnight out of town trip.

I didn’t want to take the money out of our vacation/entertainment fund.

So, I meal planned around what we had on hand and shopped with cash for the rest.

And we came in $342 and some change under budget for the month.

Then, we took our kids to a concert out of town and used the $342 to cover our hotel, meals, and very expensive concert shirts!

No matter how much of a pain in the butt you feel shopping with cash is, I promise you, it WILL help you save money on groceries!

KEEP A PRICE JOURNAL

A price journal is just a record of the price you paid for the items you purchase the most.

Most price journals have columns for the store, the price you paid per unit, and the date.

A price journal allows you to quickly determine whether a current price is a good one or not.

DEVELOP A GROCERY SPENDING PLAN

Everybody hates the word budget. It has such a negative connotation.

But it shouldn’t.

Instead of looking at a grocery budget as restricting the amount of money you spend, adopt a spending plan mindset.

With a spending plan, you are determining when and on what your hard-earned money will be spent.

Regardless of which term you use, develop a maximum amount you will spend weekly on groceries. Then be sure you stick to it.

SPEND LESS ON ALCOHOL

I know. I know. How could I even suggest this right? 

But, hear me out!

I’m not saying stop drinking.

Although debatable by many, alcohol isn’t necessary for your survival. 🙂

To save the most money on groceries, stop drinking.

Period. End of story. 

If you aren’t willing to stop drinking, cut back on the amount you spend. 

Shop around for the best prices on your favorite brands. 

Try new, less expensive brands especially if the store offers a 100% money-back guarantee if you don’t like the product.

If you are brand loyal, just cut back a little here and there to save money.

USE MEAL PLANNING TO SAVE MONEY

Meal planning can save you a ton of money.

To maximize your savings, plan your meals around items you have on hand and those on sale at the grocery store.

If you don’t keep a lot of food on hand, then you really need to read these related posts:

USE MEAT AS A SIDE DISH

Ounce for ounce, meat is expensive.

Instead of using meat as your main dish, use it as a side dish.

Add more veggies, fruits, or starches (think pasta, rice, potatoes).

Related Post:

HAVE MEATLESS MEALS

Another great way to save money on meat is to have meatless meals.

Start a Meatless Monday tradition!

There are many quick and easy meals without meat.

STEER CLEAR OF CONVENIENCE AND PREPACKAGED FOOD

Let’s be honest here.

Purchasing those pre-chopped bags of veggies is so convenient.

Unfortunately, it can blow your budget.

Instead, set aside time each week to prep your own veggies.

If hand-chopping veggies is not an option, use a vegetable chopper.

BUY FRUIT AND VEGETABLES WHEN IN SEASON

There’s nothing worse than paying a premium price for bland, tasteless fruit in the winter.

Seasonal fruit is cheaper and it tastes better.

For fruits and vegetables in the season by month chart, click here.

ALWAYS SHOP ON A FULL STOMACH

Never shop hungry!!

When you shop with a full stomach, those sweet treats in the bakery and candy in the checkout line don’t look as tempting!

And you avoid the mad dash through the local drive-thru line on the way home from shopping!

Yes, I’ve made this mistake..more than once!

CHECK OUT THE CLEARANCE ITEMS

Grocery stores will either have a clearance rack or have special clearance tags on items in the store.

Be sure to find out your store’s policies and snag some great savings!

DON’T BUY INDIVIDUAL PORTIONED ITEMS

Avoid the individual servings of yogurt, cheese sticks and individual-sized bags of chips.

Yes, they are extremely convenient but the cost per ounce is high.

Instead, buy the larger bags and portion them out in reusable containers.

You’ll save money in the long run.

ALWAYS SHOP ALONE

Shopping with your spouse, a friend, or your children can distract you or worse yet, tempt you to make unauthorized purchases, blowing your weekly grocery budget.

DON’T BUY EXPIRED, DENTED, OR DAMAGED ITEMS

Unfortunately, it is getting more and more common to find expired, dented or damaged items on the grocery store shelves.

Be vigilant and check every single item you purchase.

HAVE A WEEKLY LEFTOVER NIGHT

Instead of hoping everyone will eat leftovers, plan a leftover night.

f you don’t think you have enough leftovers to feed the family, add a side salad, baked potato, grilled cheese, or bread to round out the meal.

DON’T SHOP MORE THAN ONCE A WEEK

Just. Don’t. Do. It.

NEVER shop more than once a week!

And no, needing to buy fresh produce is not an excuse.

Shop once a week and plan to use the produce that goes bad quickly first, saving the remaining produce later in the week.

BUY SPICES IN BULK

Buy your “go-to” spices in bulk.

You’ll save money and have peace of mind knowing your favorite spices are always on hand.

MAKE YOUR OWN SPICE BLENDS

Another great advantage of buying in bulk is that you can make your own spice blends.

Instead of paying for that taco mix (which has all kinds of extra sodium and ingredients), buy the individual spices in bulk and make your own.

It’s great to be able to tailor my blends to my family’s preferences.

DON’T WASTE LEFTOVER FOOD

Americans waste a lot of food. 

At dinner, be sure to eat any foods that don’t reheat well first.

If you have leftovers, you want it to be the foods that will store and reheat well.

ALWAYS SAVE YOUR RECEIPTS

Don’t be afraid to return spoiled items to the store including produce.

Most stores will gladly allow you to return spoiled items as long as you have a valid receipt.

Also, you’ll need your receipts to fill our your price journal!

DON’T LET UNUSED FOOD GO BAD

Over the last few years, I’ve noticed produce going back quicker than it used to.

Be sure to have a plan to use your fresh produce before it goes bad.

If you’re unable to use it, then freeze it.

Also, be sure to date your pantry, fridge, and freezer items.

I write the month and year of expiration like this 08/22 on each item with a circle around it.

I use a black sharpie and write the date in a prominent place.

That way, I can easily see what needs to be used up each week when I meal plan.

SHOP DISCOUNT GROCERY STORES LIKE ALDI AND LIDL

Within a 10 mile radius of my house, I have the following grocery stores: 2 Aldi, 1 Lidl, 3 Food Lion’s, 2 Publix, 1 Bi-Lo, 1 Lowe’s Food, 2 Wal-Mart’s and 1 Wal-Mart Home Town Store.

What I have found is that Aldi had the overall cheapest prices on day to day basic food items until Lidl opened up.

Then I discovered Lidl’s everyday prices are comparable to Aldi but their sales are much better.

I also discovered that when Publix has a BOGO sale, you can rarely find a better price so stock up!

So, I shop Lidl’s first, Aldi second, Publix BOGO’s next, and fill in the rest of my list based on sales for the remaining stores.

You should make a master grocery list of the items you buy on a monthly basis and do a price comparison between the stores in your area so you can find the best overall prices.

If you have an Aldi or Lidl, definitely make them your first stop!

DON’T BUY FRESH HERBS IN THE GROCERY STORE

I love fresh herbs but they are so expensive in the store.

Skip the fresh herbs!

Instead, opt to grow your own or use dried instead.

DON’T BUY SHREDDED CHEESE

I stopped buying shredded cheese years ago. Why?

Because I didn’t want my family to be eating anything made from wood pulp.

Yep, you heard me right.

Most shredded cheeses contain cellulose.

Cellulose is a plant fiber that has anti-caking properties and is derived from wood pulp!

Some feel cellulose is not harmful because it is derived from plant fiber.

Others are concerned about feeding their families anything derived from wood pulp.

If you are on the fence about shredded cheese, please know that block cheese is easier on the budget.

It is less expensive per ounce and as a bonus, it melts a lot easier than pre-shredded cheese coated with cellulose.

Yes, it may clump together a bit but it’s no big deal.

It is so nice to put moist, shredded cheese on your food rather than dry, crumbly cheese.

To make things more efficient, I buy cheese once a month and let my kids shred all 3 pounds at once.

ESTABLISH A NO SPEND GROCERY WEEK EVERY MONTH

A no spend grocery week is a great way to free up some cash quickly.

Think about it.

If you spend $125 a week for groceries and opt for a no spend grocery week once a month, at the end of the year, you will have saved $1500.00.

BUY BAGGED PRODUCE INSTEAD OF LOOSE PRODUCE

Bagged produce is almost always cheaper by the pound and I highly recommend it if you follow a few rules.

First, make sure to verify the price per pound is cheaper than the loose produce (individual items).

If you don’t know how to calculate the price per pound please read, How To Stay On Budget When You Shop.

Second, check that all the produce looks good.

Sometimes you may find a rotten potato or an orange that has started to go bad.

Avoid these bags.

Third, weigh a few bags to ensure you are getting your money’s worth.

For example, if 3 lbs of apples are 1.99, you don’t want to purchase 2.75 lbs.

You want to find one with at least 3 lbs of fruit.

The more your bag weighs over 3 lbs, the cheaper your fruit is per pound.

Fourth, but the most important.

Don’t buy items in bulk if you aren’t going to use them.

Spoiled produce is like throwing money into the trash!

KNOW WHEN YOUR STORE OFFERS MANAGER’S SPECIALS

Sometimes stores will offer items at a discount and label them as Manager’s Specials.

Ask your local stores if they offer these types of specials.

Find out when they are typically offered and then keep an eye out for them.

KNOW WHEN THE MEAT DEPARTMENT DOES ITS MARKDOWNS

Besides weekly sales ads, meat department markdowns are a great way to score some great deals on all kinds of meat.

Spend some time getting to know the people in your favorite store’s meat department.

Once you get to know them, ask when they typically do markdowns.

Many times, they can’t give you a specific day but they can tell you what time they usually markdown items and at what percentage.

Then, try to shop during those times.

***Here’s a tip*** If the meat department is offering a special on an item, ask if they offer bulk discounts. Sometimes, you may get an additional 10% off. It can’t hurt to ask!

If you prefer to buy grassfed or pastured meat directly from a farm and you have the space, consider purchasing in bulk.

ALWAYS SHOP WITH A CALCULATOR

Shopping with a calculator accomplishes two things.

First, it helps keep you on budget.

Second, it helps you catch cashier errors.

Knowing how much your bill will help to ensure all your items rang up correctly and that the cashier properly credited all coupons.

You should shop with a list and write down the amount of each item as you put it into your cart.

Because you are also shopping with a calculator, you can quickly add up the cost of your items before you checkout.

After you’ve completed checking out, if your total is less than what the cashier rang up, take your buggy to the side and compare your list to the receipt.

Note any discrepancies.

If you find an error, go to the Customer Service. They will be able to help you. 

BE PREPARED TO SUBSTITUTE ON THE FLY

Be prepared to substitute less expensive ingredients or do without ingredients to stay on budget.

For example, if you are making pesto and pine nuts are 5.99 a pound but you find an unadvertised sale on almonds for 3.99, substitute almonds instead.

GROW YOUR OWN FOOD

There’s nothing better than eating produce right out of the garden.

Growing your own food doesn’t have to be expensive, time-consuming, or difficult.

Don’t have space for a garden? Try container gardening.

A few well-placed containers on your back patio can provide your family with an abundance of fresh produce for pennies on the dollar.

CUT BACK ON DAIRY

Dairy is expensive. Think about it.

At our local stores, you can buy an 8 oz block of cheese for anywhere between 1.69 to 2.50, which calculates out to 3.38 to 5.00 a pound!

That’s expensive, especially when you can routinely buy boneless, skinless chicken breasts for 1.99 a pound.

If your family eats a lot of dairy products, try to have a few dairy-free meals each week or cut back on the amount your family uses.

SUBSTITUTE FROZEN VEGGIES AND FRUITS WHEN YOU CAN

Don’t forget to check out the price per pound on frozen veggies and fruits when you can.

Often, you can find frozen veggies cheaper per pound than fresh or canned, especially for products not in season.

Always, check out the price per unit before purchasing.

Learn how to calculate the price per unit here.

BUY LESS EXPENSIVE CUTS OF MEAT

Buying less expensive cuts of meat is a great way to save money on groceries.

Remember, the less expensive cuts are often tougher.

And you’ll want to cook these meats low and slow.

Tougher, less expensive cuts of meat are perfect for the crockpot or instant pot.

Don’t forget to follow me on Pinterest. Check out my Crockpot Meal board.

USE DRIED BEANS INSTEAD OF CANNED

Yes, canned beans are so convenient.

And I do keep my pantry stocked with canned beans as well as dried.

However, dried beans are cheaper by the pound and don’t have all the added sodium than canned beans do.

Use dried beans whenever possible and save the canned ones for emergency meals.

Buy the dried beans in bulk and cook up a large pot.

Then, freeze in 2 cup portions.

If your recipe calls for (2) 15-ounce cans, pull out 2 bags of frozen beans!

CHECK OUT ETHNIC GROCERY STORES IN YOUR AREA (ASIAN, INDIAN)

If you’ve never been to an Asian or Indian grocery store, take the time to go.

Ethnic food selections in most grocery stores are limited and often very expensive.

Take a trip to an Ethnic food store for a larger selection, often at much better prices.

And if you like to experiment with new foods, you can find all kinds of things at these Ethnic grocery stores.

I have several in my area and the employees are always willing to take their time to educate me on new ingredients and offer suggestions on how to use them!

REGROW VEGETABLES FROM SCRAPS

Yep, you can regrow some veggies from scraps right on your windowsill.

Want to experiment and save some money?

Try growing scraps of green onions, romaine lettuce, and celery to name a few.

PLAN FOR EACH MEAL TO HAVE AN INEXPENSIVE FILLER

Fillers are foods that are cheap and nutritious that can make up the bulk of your meal, keeping costs down.

For example, if you splurge on steaks, serve it with a large baked potato and a side salad.

A large baked potato and a side salad will “fill” the tummies of your family and allow you to serve less meat.

Even when potatoes are not on sale, they are much cheaper per pound than meat.

I just bought an 8-pound bag of large baking potatoes at Walmart for $5.62. Nope, they weren’t on sale but I got 9 large potatoes.

That breaks down to .70-.71 cents a pound (about 62.5 cents per potato). Compare that to the price of steak which can range from $7.99 and up.

Other inexpensive but nutritious components could be pasta (I prefer whole-wheat) and rice.

Also, veggies in season can be a great way to bulk up a meal without adding a lot of costs.

KEEP A FOOD STOCKPILE

Building a food stockpile is the key to consistently staying on your grocery budget.

And, it helps your family come up with extra cash quickly. How?

Let’s say you have an unexpected doctor’s visit and prescriptions that cost around $100.

If you have a food stockpile, you can elect to make meals from items you have on hand, allowing you to use that week’s grocery money to cover the unexpected medical expenses.

Related Food Stockpile Posts:

VISIT A LOCAL FARMER’S MARKET

Purchasing items from a local farmer’s market can help you save money because you are buying directly from the farmer bypassing all the middleman “markups”. 

And as an added bonus, you are getting fresher items and supporting your local community.

MAKE YOUR OWN BABY FOOD

Baby food is expensive and while you may know it has no preservatives or artificial colors, you have no idea about the quality of the food.

Save yourself some money and give yourself some peace of mind and make your own baby food!

DON’T FORGET RAINCHECKS

Many grocery stores will issue rainchecks on sale items when they are out of stock.

A raincheck is just a coupon given by the store allowing you to purchase the out of stock sale item at the sales price when the item is back in stock.

They are usually issued by customer service and are good for 30 days.

BUY BREAD PRODUCTS AT BAKERY OUTLETS

If you don’t have time to bake your own bread, find a local Bakery Outlet and shop there.

Often, you can find sliced bread, bagels, hamburger buns, hot dog buns, and all kinds of sweet baked treats like donuts and pies at discounted prices.

***Tip*** Baked bread, bagels, and buns will freeze well. The trick is to buy enough to only last you about a month. Any more than that and you will need to take extra steps to preserve the quality of the bread. Extra steps mean extra time and money and in my opinion is counterproductive. 

USE ALL PARTS OF YOUR PRODUCT

Using all parts of your vegetable and fruit scraps can help further reduce your grocery bill.

Instead of throwing away scraps of corn cobs, carrots, onions, mushroom stems, and herb stems, use them for making homemade vegetable broth.

Just throw the scraps into a Ziploc in the freezer. Once you have enough, pull them out and use them.

***Tip*** You can also use the vegetable scraps along with a chicken carcass to make excellent chicken stock! 

ALWAYS CHECK UNIT PRICES

Remember, grocery stores aren’t going to do you any favors.

They don’t want to be your friend.

They want your money.

After all, they are in business for the sole purpose of making a profit.

On average, grocers make a 1%-3% profit or 1 to 3 cents per dollar spent.

Their profit comes from volume.

Always check the per-unit cost of each item you buy.

Just because a store may package 5 boxes of Kraft Macaroni and Cheese together doesn’t mean the individual boxes are cheaper than buying 5 individual boxes.

Don’t know how to compare unit prices?

Check out my explanation on calculating unit prices with and without coupons.

USE BACON OR SAUSAGE DRIPPINGS INSTEAD OF COOKING OIL

Have you ever had an egg fried in bacon grease??

There’s no better-fried egg on the planet!

That in and of itself should be a reason for you to save your bacon grease!

Oh, and let’s not forget homemade sausage gravy!

Yes, I am from the South and we love our food!

So, back to the topic at hand.

Cooking oil can be expensive and doesn’t add the flavor to your dishes like bacon or sausage drippings.

***Tip*** Wanna fry an egg in bacon grease? Put some grease in the pan. Don’t worry about the exact amount. You want enough so that you can spoon the bacon grease onto the egg. Heat up your bacon grease before cracking your egg into the pan. Then spoon some bacon grease on top of the egg until it is cooked to your liking. The egg whites will puff up and the egg will get a little crispy around the edges. There’s no need to flip the egg and risk breaking the yolk. If you try this, pop me an email and let me know how it was. 

KNOW HOW TO STORE FOOD PROPERLY TO EXTEND SHELF LIFE

Knowing how to store food properly will not only save your money by extending or at least, not shortening a food’s shelf life but it can prevent you from getting sick.

Need to know the shelf life of a specific food?

Bookmark this page from the National Institute of Agriculture and Natural Resources from the University of Nebraska-Lincoln.

INVEST IN A DEEP FREEZER

Purchasing expensive items in bulk or when they are on sale is a key factor in saving money on your grocery bill week in and week out.

I have several chest freezers and one upright freezer because we buy our meat in bulk directly from the farmer.

I also love to put up fruits and veggies during the summer.

You can purchase a small 5.0 cf chest for less than $200.

How much will a 5.0 cf freezer hold?

Our 5 cf chest freezer holds a whole hog.

After processing, we had 136.33 pounds of meat (including the 13.67 pounds of fatback) and all 136.33 pounds of meat fit perfectly in our 5.0 cf chest freezer.

With that said, it was packed tight and there wasn’t room for anything else.

So, if space isn’t a problem, try to save a little extra money and go for at least a 7 cf freezer!

And remember, upright freezers hold less than chest freezers.

So plan accordingly!

KEEP SNACKS AND BOTTLED WATER IN THE CAR WHEN RUNNING ERRANDS

How many times have you found yourself running errands then popping through the drive-thru for a quick Chick-fil-a because you couldn’t wait to get home to eat?

I’ve been there and done that!

Drive thru’s aren’t saving you money.

Every penny you spend at the drive-thru reduces the amount you save at the grocery store.

And it negates the time and energy you put into saving money.

Just. Don’t. Do. It.

Instead, invest in a travel mug and get into the habit of taking a full mug of water each time you get in the car.

And keep some snacks in the car as well.

You also want to be sure to keep some bottled water and kid-friendly snacks in the car in case you need to run last-minute errands with your kids.

When my boys were little, they used to hit me up for food and drinks as soon as we left the neighborhood and would not shut up until I fed them.

Now that they are in middle school and are bottomless pits, I make sure to keep an ample supply of snacks and water.

They can choose to eat what I have or wait until we get home.

DON’T WASTE MONEY ON EMPTY CALORIES

One of the quickest ways to get the most bang for your buck in the grocery store is to not waste money on empty calories.

What are empty calories?

Many consider empty calories to be foods with added fats or sugars that provide no added nutritional value like essential vitamins or minerals.

For me, I am talking about things like sodas, chips, sports drinks, fast foods (from a restaurant or frozen grocery items), candy, etc.

Yes, we all love our processed junk food from time to time.

I am a sucker for corn nuggets!!!

But, if you want to reduce your grocery budget as much as possible without sacrificing your family’s health, you should avoid spending money on “empty calorie foods.”

Instead, purchase more whole foods!

SHOP WAREHOUSE STORES WITH CAUTION

I love Costco and Sam’s Club.

When we had 5 kids at home and I was still working full-time out of the home, Costco and Sam’s were a lifesaver.

Unfortunately, you must be vigilant when shopping in these stores to be sure you are saving money.

First, be sure you will use all of an item before it goes bad.

Don’t buy that 15-pound bag of potatoes if your family doesn’t eat a lot of them.

Secondly, make sure you shop with your price journal and compare unit prices on everything you buy.

Doing these two things will help ensure you are actually saving, not costing your family money!

FAMILIARIZE YOURSELF WITH THE DIRTY DOZEN AND CLEAN FIFTEEN

If you want to save money on groceries but are struggling with how to prioritize them in your budget, you need to familiarize yourself with the dirty dozen and clean fifteen.

Every year since 2004,  the Environmental Working Group (EWG) updates its Shoppers Guide which ranks pesticide residue on 47 popular fruits and vegetables.

You can use this guide to help you identify which 12 produce items had the highest pesticide residue (Dirty Dozen) and which 15 produce items had the least pesticide residue (Clean Fifteen).

If my budget allows, I will purchase organic fruits and vegetables that are on the Dirty Dozen list and if my budget doesn’t allow that luxury, I will concentrate on nonorganic items on the EWG Clean 15 List when I shop.

MY FINAL THOUGHTS ON WHY SAVING MONEY ON GROCERIES SHOULD BE A PRIORITY

Did you know that only 40% of Americans can cover a $1000 emergency?

That’s super scary.

And, it’s no way to live. Believe me, I’ve been there.

Financial worry causes sleepless nights and a distracted often stressed-out mom.

A stressed-out mom leads to a stressed filled home.

That is no way to live!

Don’t let your finances create worry and stress in your home. Your family deserves better.

Start getting your finances in order by learning how to save money on groceries and you’ll be on your way to maintaining a cost-effective kitchen in no time!

Don’t try to do everything on this list all at once. 

Pick and choose the items that work for your family. 

The important thing is to just start. Take some action.

Want more details on how to save money on groceries? Email me and let me know how I can help!

HOW TO SAVE MONEY ON GROCERIES

Sharing is caring!!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *